KLUBBMÄSTERSKAP/AVSLUTNING 2021

Klubbmästerskap 2021 spelades 11/9 kl. 10.00.

De 28 som ställde upp var:

Tage, Henke, Raimo, Anna, Eva-Britt, John, Simon, Hans H, Ingela, Jonatan, Lasse, Dan R, Else-Marie, Felix, Fredrik B, Mattias, Bjarne, Hans C, Stefan, Pierre, Magnus, Ing-Marie, Pär, Fredrik K, Anders, Annette, Stellan och Dan E.

I år hade vi riktig otur med vädret, ösregnet kom lagom tills vi skulle börja spela och höll på hela gamla banan och en bit in på nya, sedan hade vi uppehåll resten av spelet och under kvällen hade vi fint brittsommarväder.

Efter 3 rundor, gamla, nya och mästerskapsrundan,
gick de 8 bästa resultaten vidare.

De 8 som lyckades med att ta sig vidare var:
Henke, Simon, Hans H, Jonatan,
Lasse, Mattias, Stefan och Pär.

Efter ytterligare 2 spelade rundor
stod Henke som segrare, med 158 slag.
2:a Pär, 163 slag.
3:a Hans H, 165 slag.
4:a Stefan, 166 slag.
5:a Simon, 168 slag.
6:a Mattias, 169 slag.
7:a Jonatan, 171 slag.
8:a Lasse, 175 slag.

Klubbmästerskap 2021

Grattis Henke till vinsten i Klubbmästerskapet 2021!

Henke klubbmästare 2021

Hela resultatlistan finns här, för den som är intresserad.

Avslutningen började vi med att äta
en grillbuffé från Charlies Krypin.

Grillbuffé från Charlies Krypin

Därefter förflyttade vi oss några meter till
Japans Golfbanor,
för tävlingen Närmast Hål, som vanns av Ingis!
Grattis Ingis!

Ingis Närmast Hål 2021

LAGTÄVLING UTOMHUS 2021
AVSLUTAD

Spelschema      Grupp A                                                    Resultat

S o S 133 D.F Defenders 148  SoS 3p
Power Raide 124 Rollercoasters 138  Power Raide 3p
D.F Defenders 137 Power Raide 130  Power Raide 3p
Rollercoasters 131 L.A. Baron 154  Rollercoasters 3p
L.A. Baron 145 S o S 135  S o S 3p
D.F Defenders 142 Rollercoasters 122  Rollercoasters 3p
Power Raide 128 L.A. Baron 139  Power Raide 3p
Rollercoasters 136 S o S 142  Rollercoasters 3p
S o S 134 Power Raide 138  S o S 3p
L.A. Baron 139 D.F Defenders 144  L.A. Baron 3p
Tabell Grupp A M 3p 2p 1p 0p Totalscore Poäng
1 Power Raide 4 3 0 0 1 520 9
2 Rollercoasters 4 3 0 0 1 527 9
3 S o S 4 3 0 0 1 544 9
4 L.A. Baron 4 1 0 0 3 577 3
5 D.F Defenders 4 0 0 0 4 571 0

Spelschema     Grupp B                                                    Resultat

Old Boys 136 Dark Wings 120  Dark Wings 3p
Utvandrarna 138 Why Not 142  Utvandrarna 3p
Dark Wings 125 Utvandrarna 135  Dark Wings 3p
Why Not 130 Peps Pärssons 137  Why Not 3p
Peps Pärssons 135 Old Boys 146  Peps Pärssons 3p
Dark Wings 129 Why Not 138  Dark Wings 3p
Why Not 144 Old Boys 157  Why Not 3 p
Utvandrarna 129 Peps Pärssons 127  Peps Pärssons 3p
Old Boys 138 Utvandrarna 141  Old Boys 3p
Peps Pärssons 136 Dark Wings 130  Dark Wings 3p
Tabell Grupp B M 3p 2p 1p 0p Totalscore Poäng
1 Dark Wings 4 4 0 0 0 504 12
2 Peps Pärssons 4 2 0 0 2 535 6
3 Why Not 4 2 0 0 2 554 6
4 Utvandrarna 4 1 0 0 3 543 3
5 Old Boys 4 1 0 0 3 577 3

Kvartsfinaler A-slutspel                                                     Vinnare

 Rollercoasters 135  Why Not 143  Rollercoasters
 Peps Pärssons 138  S o S 140  Peps Pärssons

Semifinaler A-slutspel                                                     Vinnare

 Power Raide 136  Peps Pärssons 132  Peps Pärssons
 Dark Wings 124  Rollercoasters 130  Dark Wings

Final A-slutspel                                                                   Vinnare

 Peps Pärssons 133  Dark Wings 126  Dark Wings

Semifinaler B-slutspel                                                     Vinnare

 L.A. Baron 128  Old Boys 132  L.A. Baron
 Utvandrarna 132  D.F. Defenders 138  Utvandrarna

Final B-slutspel                                                                    Vinnare

 L.A. Baron 140  Utvandrarna 147  L.A. Baron

 

Power Raide – Magnus & Ingis
DF Defenders – Dan & Felix
Rollercoasters – Anna & Raimo
S o S – Simon & Stellan
L.A Baron – Lasse & Annette

Peps Pärssons – Pierre & Pär
Why Not – Hans & Ingela
Dark Wings – Henke & Stefan
Utvandrarna – Jonatan & Thore (Reserv: Eva-Britt)
Old Boys – L-G & Kurth (Reserv: Anders)

Regler

  • Avgiften (350:-/lagmedlem) skall vara betalad innan första matchen, betalas till klubbens kassör.
  • Hemmalaget tar kontakt med motståndare & bestämmer datum och tid
  • Reserv är tillåten i laget, men reserven får bara representera ETT lag
  • Vid oavgjort efter 36 hål, tillämpas särspel med start på hål 1
  • 3 p till segrande lag, 2 p vid vinst i ev. särspel, 1 p vid förlust i ev. särspel
  • Tabellplacering avgörs genom 1) Mest poäng, 2) Lägst totalscore i gruppen vid lika poäng och 3) Inbördes möte vid lika poäng, och lika totalscore!
  • Spelordning: Hemma, Borta, Hemma & Borta
  • Bollbyte är endast godkänt efter 18 hål
  • Efter avslutad match så sms:a, skicka messenger eller maila Pär resultatet och så redovisas detta snarast med ett mass-mail samt att Anna uppdaterar vår hemsida!
  • Gruppspelsmatcherna spelas från den 6 juni och färdigspelat absolut senast fredagen den 13 augusti!
  • Datum för kvartsfinaler, semifinaler och finalspel meddelas senare.
  • Pris till 1 & 2:an i A-slutspel och till vinnaren i B-slutspel!
  • Lagen spelar minst 4 matcher och som mest 7 matcher, de flesta lagen kommer dock spela 5-6 matcher.
  • Tävlingsledare är Pär Mårtensson, 070-725 63 00 vid ev. frågor!

Lycka till alla spelare och kul att så många valt att vara med på lagspel Halmstad Minigolfklubbs regi!

SEMIFINALER OCH FINALER I LAGTÄVLINGEN 210905

Idag var det dax att spela A-slutspelets semifinaler och final i årets lagtävling.

I semifinalerna spelade:
Power-Raide mot Peps Pärssons och Dark Wings mot Rollercoasters.

Peps Pärssons och Dark Wings tog sig vidare till final där Dark Wings vann.

Grattis Stefan och Henke till vinsten i A-slutspelet!

210905 Final A-slutspel

 

B-slutspelet spelades helgen 14-15 augusti.

I semifinalerna i B-slutspelet spelade:
L.A. Baron mot Old Boys och Utvandrarna  mot D.F. Defenders.

L.A. Baron och Utvandrarna tog sig vidare till final
där L-A Baron vann.

Grattis Annette och Lasse till vinsten i B-slutspelet.

 

Spelschema      Grupp A                                                    Resultat

S o S 133 D.F Defenders 148  SoS 3p
Power Raide 124 Rollercoasters 138  Power Raide 3p
D.F Defenders 137 Power Raide 130  Power Raide 3p
Rollercoasters 131 L.A. Baron 154  Rollercoasters 3p
L.A. Baron 145 S o S 135  S o S 3p
D.F Defenders 142 Rollercoasters 122  Rollercoasters 3p
Power Raide 128 L.A. Baron 139  Power Raide 3p
Rollercoasters 136 S o S 142  Rollercoasters 3p
S o S 134 Power Raide 138  S o S 3p
L.A. Baron 139 D.F Defenders 144  L.A. Baron 3p
Tabell Grupp A M 3p 2p 1p 0p Totalscore Poäng
1 Power Raide 4 3 0 0 1 520 9
2 Rollercoasters 4 3 0 0 1 527 9
3 S o S 4 3 0 0 1 544 9
4 L.A. Baron 4 1 0 0 3 577 3
5 D.F Defenders 4 0 0 0 4 571 0

Spelschema     Grupp B                                                    Resultat

Old Boys 136 Dark Wings 120  Dark Wings 3p
Utvandrarna 138 Why Not 142  Utvandrarna 3p
Dark Wings 125 Utvandrarna 135  Dark Wings 3p
Why Not 130 Peps Pärssons 137  Why Not 3p
Peps Pärssons 135 Old Boys 146  Peps Pärssons 3p
Dark Wings 129 Why Not 138  Dark Wings 3p
Why Not 144 Old Boys 157  Why Not 3 p
Utvandrarna 129 Peps Pärssons 127  Peps Pärssons 3p
Old Boys 138 Utvandrarna 141  Old Boys 3p
Peps Pärssons 136 Dark Wings 130  Dark Wings 3p
Tabell Grupp B M 3p 2p 1p 0p Totalscore Poäng
1 Dark Wings 4 4 0 0 0 504 12
2 Peps Pärssons 4 2 0 0 2 535 6
3 Why Not 4 2 0 0 2 554 6
4 Utvandrarna 4 1 0 0 3 543 3
5 Old Boys 4 1 0 0 3 577 3

Kvartsfinaler A-slutspel                                                     Vinnare

 Rollercoasters 135  Why Not 143  Rollercoasters
 Peps Pärssons 138  S o S 140  Peps Pärssons

Semifinaler A-slutspel                                                     Vinnare

 Power Raide 136  Peps Pärssons 132  Peps Pärssons
 Dark Wings 124  Rollercoasters 130  Dark Wings

Final A-slutspel                                                                   Vinnare

 Peps Pärssons 133  Dark Wings 126  Dark Wings

Semifinaler B-slutspel                                                     Vinnare

 L.A. Baron 128  Old Boys 132  L.A. Baron
 Utvandrarna 132  D.F. Defenders 138  Utvandrarna

Final B-slutspel                                                                    Vinnare

 L.A. Baron 140  Utvandrarna 147  L.A. Baron

 

Power Raide – Magnus & Ingis
DF Defenders – Dan & Felix
Rollercoasters – Anna & Raimo
S o S – Simon & Stellan
L.A Baron – Lasse & Annette

Peps Pärssons – Pierre & Pär
Why Not – Hans & Ingela
Dark Wings – Henke & Stefan
Utvandrarna – Jonatan & Thore (Reserv: Eva-Britt)
Old Boys – L-G & Kurth (Reserv: Anders)

Klubben för alla, proffs, glada amatörer, unga som gamla.